Dodana: 1 luty 2007 08:34

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:34

Konkurs historyczno-fotograficzny: "Mój dom - historia, którą widzę"

Konkurs jest skierowany do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ma na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na ginące w regionie budownictwo tradycyjne, a także przyswojenie wiedzy na temat architektury, jako jednego z najistotniejszych elementów składowych tożsamości lokalnej.

Dawne budownictwo powstawało w oparciu o doświadczenia dawnych pokoleń, wykształconą z biegiem czasu wrażliwość estetyczną i warunki naturalne, przyrodę i klimat, w których powstawało. We wnętrzach starych domów, w ich strukturze, głównych elementach architektonicznych, w przenikaniu się wpływów kulturowych, detalu dekoracyjnym jest zawarty wizualny zapis historii rodziny, wsi i całego regionu.

Prace konkursowe powinny składać się z dawnych i współczesnych fotografii a także opisu, powstałego na podstawie rozmów z rodzicami i dziadkami, jak i zdobytej wiedzy na temat lokalnych tradycji budowniczych. Wszelkie zapytania dotyczące konkursu prosimy kierować drogą telefoniczną

0 87 563 7000 w godzinach od 9:00 do 15:00 w dni powszednie lub drogą elektroniczną na adres: konkurs@wigry.org. Program koordynują: Joanna Sztelmer i Jerzy Czyżyński.

Prace są przyjmowane drogą pocztową lub osobiście do dnia 25 maja 2006 roku do godz. 15.00 w siedzibie Domu Pracy Twórczej w Wigrach.

Adres:
Dom Pracy Twórczej w Wigrach
16 – 412 Stary Folwark
województwo podlaskie
tel (+48 87) 563 70 00

Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas sesji naukowej: „Krajobraz kulturowy wsi i miasteczek północno - wschodniej Polski” 06.06.2006 w sali seminaryjnej Parlatorium Domu Pracy Twórczej w Wigrach o godz. 18.45.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!



Pragniemy serdecznie zaprosić Państwa na wykład prof. Mariana Pokropka poświęcony tradycyjnej architekturze Suwalszczyzny, który odbędzie się w sali seminaryjnej „Parlatorium” Domu Pracy Twórczej w Wigrach 12 kwietnia 2006 roku o godz. 15.30.

Marian Pokropek jest wybitnym polskim etnografem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, założycielem Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, uczestnikiem słynnej Ekspedycji Jaćwieskiej i jednym z największych znawców tradycji architektonicznych i sztuki ludowej Suwalszczyzny. Wykład stanowi swoiste wprowadzenie do konkursu „Mój dom – historia, którą widzę” dlatego też szczególnie gorąco chcieliśmy zaprosić do udziału szkoły i młodzież gimnazjalną, do której konkurs jest skierowany (Szczegóły konkursy znajdą państwo na naszej stronie internetowej: www.wigry.org).


Fot. Marian Pokropek 1973 r.

Po wykładzie odbędzie się wernisaż wystawy: „Wigry i okolice nadwigierskie w dawnej pocztówce”, którą oglądać będzie można do końca września w Małej Galerii Domu Pracy Twórczej w Wigrach. Wystawa ukazuje historię i urodę wzgórza wigierskiego zatrzymaną i utrwaloną w obrazie fotograficznym. Prezentowane są tu fotografiee i pocztówki, reprodukcje i oryginały zebrane w nowo powstającej bibliotece Domu Pracy Twórczej w Wigrach, miejsce dawnego klasztoru o.o. Kamedułów, siedziby biskupstwa wigierskiego a obecnie kościoła parafialnego.
Prezentowane na wystawie pocztówki i fotografie obejmują okres ostatnich 100 lat na tym terenie i są doskonałym źródłem wiedzy, dokumentacją zachodzących zmian. Mamy nadzieje, iż wystawa ta stanowić będzie zalążek stałej ekspozycji historycznej – sukcesywnie powiększanej - dla dobra i wiedzy przebywających tu gości i mieszkańców tego regionu.

Dom Pracy Twórczej w Wigrach
16-412 Stary Folwark, tel. +48 87 563 7000, faks +48 87 563 7019
e-mail: dom@wigry.org http://www.wigry.org/

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook